واحد های تجاری در دفاتر خود حسابی به عنوان حساب بانک دارند که هر دریافت و پرداختی که مربوط به گردش صورت حساب بانکی هست وارد آن می شود.

آخر هر ماه حسابداران صورت گردش حساب بانکی را که از بانک گرفته اند را با حساب بانکی در دفاتر واحد تجاری خود که معمولا از نرم افزار های حسابداری خروجی می گیرند مقایسه می کنند، یک به یک اقلام موجود درگردش صورت حساب بانکی را با یک به یک اقلام موجود در دفاتر واحد تجاری مقایسه و هر گونه مغایرت را لیست می کنند.

دلایل مغایرت بانکی

مغایرت بانکی دلایل زیادی دارد که از مهم ترین دلایل مغایرت دو دلیل زیر می باشد.

دلیل اول: در دفاتر مالی ثبت شده اند اما در دفاتر بانک ثبت نشده اند که علت آن چک های معوق،  واریزی / برداشت های موسسه و اشتباهات حسابدار می باشد .

دلیل دوم: در دفاتر بانک ثبت شده اند اما در دفاتر مالی ثبت نشده اند که علت آن کارمزد یا اشتباهات بانک می باشد .

 

مراحل صورت مغایرت بانکی

اقلام ثبت شده در حساب بانکی دفاتر و گردش صورت حساب بانکی را بررسی میکنیم و بدهکار دفاتر مالی با بدهکار صورت حساب بانکی و بلعکس را مقایسه می کنیم، سپس تمام اقلامی که اختلاف داشته را لیست می کنیم، شروع به مغایرت گیری می کنیم که البته نرم افزار های مالی حسابداری امکان مغایرت گیری را برای کاربر یا حسابداری به صورت دستی / اتوماتیک فراهم کرده اند اما پیشنهاد ما این است که حتما این امر به صورت دستی انجام شود چون ممکن است بعضی موارد مشابه باشد اما برای شخص خاص نباشد. سپس دلایل مغایرت ها را پیدا میکنیم، بعد از تعیین دلایل مغایرت ها به صورت مراحلی که گفتیم گزارشی از مغایرت ها بوجود می آید که به آن صورت مغایرت بانکی می گویند. در مرحله آخر بعد از مشخص شدن دلیل مغایرت ها باید ثبت اصلاحی آن را در دفاتر ثبت کنیم و سپس سند بزنیم.

577

0


دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید