کد اقتصادی یک کد دوازده رقمی هست که تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی برای انجام هر نوع فعالیت اقتصادی به آن نیاز دارند و بعد از ثبت شرکت تا 2 ماه فرصت دریافت کد اقتصادی دارید.

 

ثبت نام کد اقتصادی به صورت آنلاین

مراحل ثبت نام کد اقتصادی از طریق سایت دارایی tax.gov.ir  انجام می شود که به شرح زیر می باشد:

 

 • مرحله پیش ثبت نام کد اقتصادی

بعد از ورود به سایت دارایی و انتخاب گزینه ثبت نام الکترونیک در صفحه بارگذاری شده کلمه امنیتی را وارد کنید و سپس نوع مودی حقیقی/حقوقی را انتخاب کنید؛ سپس با وارد کردن کد ملی برای اشخاص حقیقی و یا شناسه ملی برای اشخاص حقوقی بر روی دکمه ورود به ثبت نام کلیک کنید و با کلیک بر روی گزینه پیش ثبت نام جدید وارد صفحه پیش ثبت نام می شوید.

در این مرحله با انتخاب نوع ثبت و وارد کردن کد پستی محل فعالیت و شماره همراه و کلمه امنیتی بر روی پیش ثبت نام جدید کلیک کنید تا قسمت بعدی برای شماره بارگذاری شود.

در این قسمت باید به 4 مرحله رسیدگی کنیم: 1) اطلاعات هویتی اولیه مودی 2) نشانی اقامتگاه قانونی 3) اطلاعات مودی اصلی 4) فعالیت اصلی

 

 • مرحله اعتبار سنجی

بعد از گذراندن مراحل قبل و ثبت آن ها و گذشت مدتی برای پیگیری وضعیت ثبت نام کد اقتصادی وارد لینک پیگیری وضعیت ثبت نام کد اقتصادی می شوید که در صفحه بارگذاری شده اطلاعات و مراحل اعتبار سنجی شما به ترتیب نمایش داده می شود.

 

 • مرحله ثبت نام

هر زمانی که اعتبار سنجی شما به مرحله آخر برسد نام کاربری و رمز عبور برای شما پیامک می شود.

برروی دکمه ثبت نام کلیک کنید؛ نام کاربری و رمز عبور و کلید امنیتی را وارد کرده و بر روی دکمه ورود کلیک کنید؛ در صفحه بارگذاری شده بر روی ثبت نام و ویرایش اطلاعات کلیک کنید که مرحله جدیدی برای شما بارگذاری می شود و دارای چند آیتم است:

 1. وارد کردن اطلاعات اولیه
 2. شعب
 3. اعضا یا شرکا
 4. پرونده ها
 5. اطلاعات مالی
 6. فعالیت ها
 7. آدرس ها
 8. حساب ها
 9. مجوزها

بعد از وارد کردن اطلاعات تایید را بزنید و خارج شوید.

که در صورت تایید نام کاربری و رمز عبور برای شما صادر می شود در این صورت شما به مرحله 44 می رسید؛ در این مرحله شناسه پرونده به همراه حوزه مالیاتی شما مشخص می شود که در این صورت شما باید به حوزه سازمان امور مالیاتی خود مراجعه حضوری داشته باشید.

 • نکته: طبق بخشنامه ای که سازمان امور مالیاتی منتشر کرده است بند 45 حذف شده و مرحله 44 کفایت می کند.

618

0


دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید